Franchise vermeye hazırmısınız?

Franchise veren firmaları görmek için 


Franchising nedir?
Uluslararası Franchise Derneği'ne (IFA) göre, franchising şu şekilde tanımlanır:

Franchise veren ile franchise alan arasında, franchise verenin know-how ve eğitim gibi alanlarda franchise alanın işinde devam eden bir menfaati sunduğu veya sürdürmek zorunda olduğu sözleşmeye dayalı bir ilişki; burada franchise alan, franchise verenin sahip olduğu veya kontrol ettiği ve franchise alanın kendi kaynaklarından işine önemli bir sermaye yatırımı yaptığı veya yapacağı ortak bir ticari isim, format veya prosedür altında faaliyet gösterir.
Basitçe, bir franchise, bir şirket (franchisor) tarafından bir bireye veya gruba (franchising alan) ürünlerini veya hizmetlerini belirli bir bölge veya alanda pazarlamak için verilen hak veya lisanstır.
Franchise Nasıl Çalışır?
Bir franchise işletmesi kurulumunda, franchise sahipleri, parasal yatırımları ve kişisel emekleri karşılığında bir franchise verenin iş sistemine, bilgi birikimine ve deneyimine erişim kazanırlar. Bu şekilde, franchise sahipleri bir iş kurmanın getirdiği öğrenme eğrisini kısaltabilir. Franchise sahiplerinin, tipik olarak bir iş fikri geliştirmekle birlikte gelen harcanan zaman ve paranın önemli bir kısmından kaçınmasının bir yoludur.

Anlaşmanın diğer tarafında, iş sistemini lisanslayarak ve franchise alanlara destek sözü vererek, franchise veren, ek para ve insan gücü olmadan genişlemekte zorluk çekmiş olabileceği alanlara genişleme fırsatı verir.

Bir franchise sahibi olarak başarılı olmak için, seçtiğiniz franchise türünden bağımsız olarak , işletme kılavuzunu takip edebilmeniz ve işletmeyi sağlanan yönergelere göre yürütebilmeniz gerekir. Önceden hazırlanmış bir iş planını takip etmek size tam olarak uymuyorsa, bir franchise işi sizin için uygun olmayabilir.

Franchise İş Modelleri
En yaygın iki franchising biçimi, ürün dağıtımı ve iş biçimidir.

Ürün dağıtım franchise'larında, franchise alanlar, franchise verenin ürünlerini bir tedarikçi-bayi ilişkisi aracılığıyla satar veya dağıtır. Franchisor, ticari markasını ve logosunu franchise alanlara lisanslar, ancak genellikle işlerini yürütmek için onlara tam bir sistem sağlamaz. Bayiler, ürün dağıtım bayiliklerinin tipik bir şeklidir. Bu tür franchising'i en sık bulduğunuz sektörler şunlardır: otomobil hizmetleri, meşrubat dağıtımı, ekipman satıcıları ve benzin istasyonları.

İş formatı franchise'larında, franchise veren, markasını önceden belirlenmiş bir iş yürütme yöntemiyle kullanmak üzere bir franchise alana lisans verir. Franchise alanlara, franchise sözleşmesini imzaladıktan sonra, yalnızca bir franchise verenin ürün ve/veya hizmetine değil, aynı zamanda ticari marka(lar)ına ve işi yürütmek için eksiksiz yöntemlerine erişim hakkı verilir. Bu yöntem, eğitim, bilgisayar sistemleri, pazarlama planları, operasyon kılavuzları ve daha fazlası gibi öğeleri içerir. Mevcut franchise'ların çoğu iş formatı fırsatlarıdır.

Çok Yaygın Bir İş Formatı
Gıda ile olan popüler ilişkisine rağmen, iş formatı franchisingi son derece çeşitlidir ve dar bir iş segmentleri yelpazesiyle sınırlı değildir. Bir endüstri adı verin ve muhtemelen içinde bir franchise var. Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet gösteren 3.000'den fazla franchise konsepti vardır.

Ayrıca, McDonald's ve Subway gibi en popüler franchise işletmelerinin mütevazi başlangıçlarını aştıkları ve artık çok sayıda ülkede binlerce birim işleten devasa varlıklar oldukları doğru olsa da, franchise işletmelerinin büyük çoğunluğu gerçekten küçük işletmelerdir. Çoğu franchise sistemi, toplam 100 birimden daha azına sahiptir.

Franchise Fırsatlarını Araştırma
Franchise hemen hemen her yerde bulunur ve daraltılması zor olabilecek birçok seçenek sunar. Basılı dizinler, sergiler veya ticari fuarlar , işletmeye özel yayınlar ve franchise danışmanları gibi İnternet de araştırmanıza başlamak için iyi bir yerdir .

Size çekici gelen bazı seçenekler bulduğunuzda, aşağıdaki hususlar bazı başlangıç ​​değerlendirme noktalarıdır:

Güçlü bir ticari marka adı veya markası var mı?
Franchise edilen işletme ne kadar süredir faaliyet gösteriyor?
Kaç franchise birimi var?
Daha yeni bir franchise ise, alaka düzeyini hızla kaybedebilecek bir heves mi? Nasıl test edildi?
Franchisor ne tür bir destek (yönetim, teknik vb.) sunuyor? ek bir maliyeti var mı
Sunulan bölgenin korumaları var mı?
Rekabet nedir ve ürün ve hizmetlerin fiyatları rakiplerle nasıl karşılaştırılır?
Varsa, üretim malzemelerinin kaynağı gelecekte garanti edilecek mi?
Bir franchise veya küçük bir franchise listesi değerlendirmenizde daha derine inmek için bizden destek isteyin. İşletmenin tarihini, bir sistemdeki tüm franchise alanlarını, ciro oranlarını, fesihleri, ücretleri, kuralları, kısıtlamaları ve bu belirli franchise'ın çeşitli yönlerini özetleyen kapsamlı belgeyi isteyin. 


Franchise vermek tabela vermek değildir. Franchise vermek marka vermektir.
Marka zaten bir projedir.Projede insanlar,para ve zaman olur.Nakit ,vakit ve tecrübe üçlüsünün bir araya gelmesi gerekir.Bunu yapabilecek tecrübeyi bir araya getirirseniz daha az zaman harcarsınız.Daha az zaman harcarsanız daha çok yatırım yaparsınız.
Marka bir takım çalışmasıdır.

A.Murtezaoğlu

İletişim Formu

Address

Ataköy Towers
ATAKÖY 7-8-9-10. KISIM MAH. ÇOBANÇEŞME E-5, Üniversite Cd. NO: 20, 34212 Bakırköy


Contacts

Email: ismail@kurumsalmarka.com

Links
Feedback

Lütfen fikirlerinizi, önerilerinizi bize gönderin!
Herhangi bir geri bildirim takdir edilecektir.

How to design your own site - Look at here